V životě je jen pár okamžiků, které jsou natolik vzácné, že se přihodí pouze jednou. Patří k nim první pusa, závěrečná zkouška nebo třeba zrovna svatba (pokud se ovšem neplánujete brát víckrát). Abyste si tedy vzpomínky na svatební den uchovali ve skvělé kvalitě napořád, bude třeba najít kvalitního svatebního kameramana.
Jaký by měl svatební kameraman být?
Samozřejmě, že i tady platí „sto lidí, sto chutí“. Někomu vyhovuje naprosto profesionální přístup, jiný upřednostní kamarádský a pohodový tón. Existuje ale pár bodů, které by měl dobrý svatební kameraman splňovat.
- Spolehlivost – Určitě i vy rádi spolupracujete s někým, na koho je spoleh. Správný kameraman splní vše, na čem jste se domluvili, přijede včas a v průběhu svatebního dne se na něj můžete kdykoliv obrátit.
- Profesionalita – Umí pracovat s různými světelnými podmínkami a dokáže najít vhodný záběr pro stěžejní momenty jako předání prstýnků. Pokud využívá dron, má potřebné razítko, zná pravidla… A i když je s vámi mnohdy celý den, nepřekáží fotografovi, novomanželům a ani svatebním hostům. Počítejte s tím, že většina svatebčanů se bude ostýchat stoupnout si před kameru. Proto by měl svatební kameraman pracovat diskrétně, aby hosté sledovali novomanžele a bavili se, aniž by si uvědomovali, že jsou zrovna natáčeni.
- Schopnost a ochota improvizovat – Ačkoliv jistě děláte všechno pro to, aby byl svatební den bez chybičky, někdy zasáhne vyšší moc. S nečekanou letní bouřkou nebo nevydařeným prvním tancem by si měl profesionál bez problémů poradit.
Kdy začít hledat?
Začali jste po zasnoubení ihned plánovat, abyste si své „ano“ stihli říct do roka a do dne? Kromě místa obřadu a hostiny byste hned v další řadě měli rozjet pátrací akci po fotografovi a kameramanovi.
Pokud už máte někoho vytipovaného, udělejte si včas rezervaci. Jarní a letní termíny svateb bývají občas zamluvené i rok dopředu, takže není na co čekat. Navíc, pokud se vám zalíbilo nějaké magické datum, třeba 7. 7., skoro určitě zaujalo i některou další nevěstu.
Podle čeho vybrat toho pravého?
- Naplánujte si se svou polovičkou pár filmových večerů
Ne že by osobní doporučení bylo špatné. Určitě jste i vy dostali pár tipů na kameramana od vaší rodiny či přátel. Pravdou ale je, že každému vyhovuje jiný styl a ačkoliv byla vaše nejlepší kamarádka s výsledným videem maximálně spokojená, neměli byste se jejím názorem nechat příliš ovlivňovat. Myslete na to, že svatební videoklip je památka na celý život, takže by měl být takový, aby se líbil především vám.
Jak tedy s hledáním začít?
Potom, co zadáte do prohlížeče „svatební kameraman“ nebo „kameraman na svatbu“, vyjede vám spousta odkazů. Prvním sítem, které sníží jejich počty, by mělo být portfolio kameramana (ukázky jeho práce).
Udělejte si proto něco dobrého a pusťte se do prohlížení. Svatební video by vás mělo chytit za srdce, mělo by být svižné, dynamické. Styl videa a střih už je však jen na vaší volbě. Dejte si načas a poté si uložte jména a společnosti těch kameramanů, jejichž práce vás skutečně oslovila. S velkou pravděpodobností budou mít na svých webových stránkách zveřejněná právě ta nejvíc povedená videa.
Mimochodem, i samotný web hodně napoví, měl by být přehledný a funkční, ne zastaralý. Příliš důvěry nevzbuzuje ani web na volné doméně.
2. Na hodnocení záleží
Kromě portfolia kameramana by vás určitě mělo zajímat také jeho hodnocení. Prolustrujte proto pořádně jeho webové stránky, mrkněte se na Instagram a pátrejte po internetu. Pokud jsou recenze kameramana pozitivní, postupuje do dalšího kola.
3. Zastaralá technika asi nebude to pravé
Šikovný svatební kameraman = nejnovější vybavení? Nenechte se mýlit – to, že má někdo tu nejlepší výbavu, automaticky neznamená, že budete s jeho prací maximálně spokojeni. Vždyť ani ten, kdo má nejnovější foťák, nemusí být dobrý svatební fotograf.
Kvalitního kameramana tvoří zkušenosti, kreativita a talent. Faktem ale zůstává, že zastaralé přístroje nikdy nemohou odvést tak skvělou práci. Proto používám moderní kompaktní techniku, díky níž působím nenápadně, ale zároveň mi nabízí ohromné možnosti. Novomanželé pak nemají trauma, že na ně mířím s nějakou šílenou obří kamerou. 🙂
TIP: Pokud by vám kameraman nabízel ještě v roce 2022 svatební klipy na cédéčku, domluvte se s ním na náhradní variantě (oblíbená je USB flashka nebo internetové úložiště).
4. Cena
Zajímá vás cena svatebního videa? Nejprve si ujasněte, jakou hodnotu má pro vás. Pokud je svatební video na poslední příčce žebříčku, pak se možná obrátíte na nějakého kamaráda, který to udělá „za pár stovek“. Jenže zatímco on se na vaší svatbě bude učit, vy už si slavnostní den nejspíš nikdy nezopakujete, a přitom je kvalitní svatební videoklip cenná vzpomínka, která nikdy nevybledne.
Svěřte proto radši svatební video do rukou profesionála. Zaplatíte za něj sice pravděpodobně min. 15 000 Kč, ale s výsledkem se rádi pochlubíte všem přátelům a známým i po letech.
Cenu videa samozřejmě ovlivňují jak zkušenosti kameramana, tak použitá technika či další služby, jako je např. natáčení dronem.
A co patří k těm dalším bodům?
Čas kameramana na vaší svatbě
Už jste přemýšleli nad tím, jak dlouho bude v den D kameraman s vámi? Svatební přípravy zaberou často desítky hodin, sejde se široká rodina, … Kolik hodin je tedy optimálních?
Tak si to trochu sesumírujme – pokud máte obřad třeba v 11:00, předtím chcete natočit slavnostní make-up, účes, příjezd hostů a nějaký čas vám ještě zabere přejezd na místo obřadu, domluvte si svatebního kameramana už od rána.
Od zaznamenání slavnostních příprav přes svatební slib, dojemný proslov svědka, hostinu, blahopřání, první novomanželský tanec až po svatební zvyky uplyne i 10 hodin. A nezachytit volnou zábavu hostů by byla určitě taky škoda. Navíc si vy i vaši nejbližší po pár hodinách na přítomnost svatebního kameramana zvyknete, takže budou jeho záběry autentičtější.
Promyslete si proto pořádně, kolik času má s vámi kameraman strávit a které momenty chcete mít zachyceny na svatebním videu. Pokud si nejste jistí, poptejte se na cenu za přesčasové hodiny, kdybyste se až v průběhu dne rozhodli, aby zůstal déle.
Osobně strávím s novomanželi nejčastěji 12 hodin, vše ale záleží na domluvě a harmonogramu svatebního dne.
Krátké versus dlouhé video
Svatební videoklip může mít podobu 5minutového záznamu i delšího filmu o rozsahu 25 až 90 minut. Tu první verzi vám nabídne každý kameraman, možnost svatebního filmu už si však raději ověřte u konkrétní osoby.
Ačkoliv budou jistě do obou videí vměstnány ty nejdůležitější okamžiky jako předání prstýnků či novomanželský přípitek, jestli si chcete ze svatebního dne uchovat v paměti co nejvíc, poptejte se svého kameramana také na možnost delšího filmu.
Co se týká mých možností, rád pro vás upravím a sestříhám jak krátký klip (3–5 min.), tak film (20–40 min.).
Pokud máte zájem o spolupráci a zajímá vás cenová nabídka, kontaktujte mě prosím zde.
5. Vzdálenost
Zadáváte pořád do Googlu „svatební kameraman Zlín / Praha / Ostrava“? Neomezujte se při hledání toho pravého jen na své město a okolí! Tento filtr vám vyřadí hromadu kandidátů, a přitom se cena za dopravu ve svatebním balíčku tak moc neprojeví. Někteří kameramani si navíc dopravné v rámci ČR ani neúčtují (k nim patří i má maličkost, dopravu máte u mě vždy gratis).
Jaké jsou další výhody?
Pokud coby svatební kameraman jezdíte na stále stejná oblíbená místa, je stříhání videí po čase přece jen už celkem nuda. Proto tolik kameramanů cestuje často po celé republice (a někdy i za hranice), aby poznali nová místa a načerpali inspiraci.
A co dál?
Osobní kontakt je k nezaplacení, přece jen s vámi svatební kameraman stráví téměř celý den. I já mu dávám přednost a pokud je to jen trochu možné, rád se s vámi potkám třeba u dobrého kafe. Můžeme se tak víc poznat a vyladit všechny podrobnosti, které pak budete moci v průběhu svatebního dne s klidem pustit z hlavy.
Jde vám ze všech informací hlava kolem? Svatební oznámení je zkrátka jen začátek. Kontaktujte mě a spolu jistě přijdeme na to, jak zařídit, abyste si z vašeho dne D odnesli tu nejkrásnější památku v podobě dokonalého videoklipu.